Z pożyczaniem pieniędzy jest tak jak ze wszystkim. Nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Tylko podjęcie świadomej decyzji, w której zostały rozstrzygnięte wszystkie „za” i „przeciw” uratuje nas przed podjęciem złych decyzji. Na jakie pytania trzeba sobie odpowiedzieć zanim zdecydujemy się zaciągnąć pożyczkę? Czy zawsze warto realizować plany za pieniądze, które zostały pożyczone? 

Koszty a zyski

Zastanawiając się, czy gotówkowa pożyczka jest dla nas korzystna musimy przede wszystkim sprawdzić różne ofert. Pożyczka pożyczce nie równa. Warto o tym pamiętać i zapoznać się z ofertą co najmniej kilku banków. Porównanie ofert może doprowadzić do wniosków, że koszt pożyczki jest dla nas za duży i nie warto z niej korzystać. Może być też zupełnie inaczej. Możliwe, że okaże się, że jest oferta, która jest korzystna i warto zdecydować się na pożyczkę. 

Zapoznając się z ofertą pożyczek warto dowiedzieć się jakie jest RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), jaki długi jest okres spłaty, jaki jest czas oczekiwania na decyzje banku, oraz jakich dokumentów będzie potrzebował bank, by podjąć decyzje o przyznaniu pożyczki. Wszystkie te informacje maja decydujące znaczenie w ocenie czy pożyczka gotówkowa jest dla nas korzystna. 

Czy dam radę spłacić? 

Jest to podstawowe pytanie, na które odpowiadając nie możemy mieć żadnych wątpliwości. Miesięczne raty w dosyć konkretny sposób będą wpływały na stan naszych finansów przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Jest to bardzo znaczący wydatek dla domowego budżetu, który będzie odczuwalny przez dłuższy czas. 

Warto zabezpieczyć się na ten okres pozostawiając sobie poduszkę finansowa. Jest to zabezpieczenie, które przez co najmniej 3 miesiące pozwoli nam bez problemu pokrywać zobowiązania, gdybyśmy utracili możliwość zarobku. Przygotowanie na życiowe zawirowania jest zapewnieniem sobie spokojnego snu, gdyby naprawdę wydarzyło się coś nieoczekiwanego. 

Czytać, czytać i jeszcze raz czytać

Język, którym sporządzane są umowy bankowe jest specyficzny. Liczą się szczegóły i drobiazgi. O konieczności czytania umów nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak sobie powiedzieć, że umowy nie wystarczy przeczytać. Trzeba ją zrozumieć. Podpisując umowę nie można mieć żadnych wątpliwości odnośnie zawartych w niej zapisów. 

Zaciąganie pożyczek jest łatwe. Spłacanie zaciągniętych pożyczek już jest trudniejsze. Chcąc zaciągnąć pożyczkę gotówkowa, która będzie dla nas korzystna musimy zapoznać się ze wszystkimi szczegółami umowy. Musimy porównać oferty kilku banków, a przede wszystkim musimy mierzyć siły na zamiary.