Każdy kto zmaga się z procedurami kredytowymi bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że bez wysokiej zdolności kredytowej banki bardzo rzadko kiedy udzielają kredytu na wysokie kwoty. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się w jaki sposób można zwiększyć swoją zdolność kredytową – sprawdź dokładnie jak.

Forma zatrudniania i wysokie zarobki

Jak powszechnie wiadomo na zdolność kredytową bardzo dobrze wpływa przede wszystkim zatrudnienie na umowie o pracę. Banki mniej przychylnym okiem zwracają uwagę na osoby samozatrudnione lub na osoby, które pracują na umowie o dzieło. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto szukać zatrudnienia u pracodawcy, który proponuje właśnie umowę o pracę na czas nieokreślony. Ważną rolę odgrywa również kwestia dochodów, dlatego też banki coraz częściej zaglądają do zeznań podatkowych.

Pozostałe kredyty i pożyczki

Aby poprawić swoją zdolność kredytową warto jak najszybciej pozbyć się wszelkich kosztów stałych. Mowa tutaj przede wszystkim o kredytach, pożyczkach i karcie kredytowej.  Niestety praktycznie każdy człowiek płaci jakieś rachunki i ponosi koszty stałe, dlatego też przed zaciągnięciem większego kredytu warto spłacić większość zobowiązań. 

Pozytywna historia kredytowa BIK

Przed złożeniem wniosku o kredyt w banku warto sprawdzić wcześniej swoją historię kredytową. Jak łatwo się domyśleć to właśnie ona będzie skrupulatnie analizowana przez banki. Jeżeli w naszej historii jest jakiś błąd to warto go jak najszybciej wyjaśnić i skorygować. Dobra historia w BIK to bardzo duży atut, dlatego też nie można przejść obok niej obojętnie. Aby móc pochwalić się dobrą historią w BIK warto systematycznie spłacać kredyty w terminie. Należy wspomnieć również i o tym, że osoby, które nie posiadają historii kredytowej są dla banku tak naprawdę anonimowymi kredytobiorcami. Nie można zapominać również i o tym, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie naszych danych o spłaconym kredycie.  

Równe raty i czas spłaty kredytu

Zdolność kredytowa w dużym stopniu zależy również od okresu kredytowania. Jak łatwo się domyśleć im dłuższy kredyt, tym nasza zdolność kredytowa jest większa, ale niestety więcej za niego zapłacimy. Wydłużając okres kredytowania automatycznie obniża się wysokość miesięcznej raty, dzięki czemu wzrasta nasza zdolność do jego spłacenia. Dla wielu osób bardzo kusząca może być perspektywa spłacania coraz niższych rat. Pamiętać należy jednak o tym, że banki w kalkulacji zdolności kredytowej biorą zazwyczaj pod uwagę pierwsze i najwyższe raty. Specjaliści zalecają, aby decydować się na kredyty o równych ratach kapitałowo-odsetkowych, dzięki którym można znacząco zwiększyć swoje szanse na przyznanie kredytu.